לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

עבירות הנפוצות ביותר המטופלות על ידי מצ"ח

בתור חיילים, אישום בעבירה פלילית בתוך הצבא שונה מאשר אישום מקביל במערכת האזרחית, כאשר ההבדל הראשון הוא מי הגוף שמנהל את החקירה. בעוד שבמערכת האזרחית משטרת ישראל אמונה על ניהול החקירות, בעולם הצבאי המשטרה הצבאית החוקרת הידועה בתור מצ"ח היא זו שתחקור אתכם. כאן נספר לכם על העבירות הנפוצות ביותר אותן מצ"ח חוקרת.

 

עבירות במסגרת הצבא

חקירת מצ"ח היא הליך שנפתח לאחר תלונה על חייל בצבא. באזרחות, אם אדם הגיש נגדכם תלונה הזימון לחקירה יהיה במשטרה, אולם בצבא מצ"ח היא זו שתחקור אתכם. העובדה הזו מייצרת מורכבות מסוימת, כיון שהכללים לפיה מצ"ח עובדת לא תמיד מוכרים לנו, גם אם אנחנו חיילים. מנגד, משטרת ישראל עובדת לפי כללים ברורים יותר, ולכן אפשר להתמודד טוב יותר עם החקירה.

 

עבירות סמים

סוג העבירות הראשון אותו חוקרת מצ"ח אלו עבירות סמים. הצבא הוא מקום שבו שוהים יחד צעירים, מה שמוביל לכמות די גדולה של סמים שנמצאים בתוך המערכת. בניגוד למערכת האזרחית שבה לא נעשה מאמץ מיוחד לאכוף שימוש בסמים, במיוחד לא כאשר מדובר על סמים קלים, במערכת הצבאית לעבירות סמים יש חומרה מיוחדת, ולכן מצ"ח מייחסת להן חשיבות רבה.

 

עבירות תנועה

סוג העבירות השני הוא עבירות תנועה. בצבא יש פעילות רבה מאוד שקשורה לנהיגה, החל מפעילות מבצעית וכלה בנסיעות מנהלתיות רבות שאותן הצבא עורך. ביצוע של עבירה חמורה במסגרת הזו יוביל לפתיחה של חקירת מצ"ח. כל זה נכון כאשר מדובר על עבירת תנועה ברף מסוים, אולם יש מקרים בהן העבירה לא מאוד חמורה ואז ניתן לסיים את הטיפול בה בהליך משמעתי בתוך היחידה.

 

עבירות מין

השכיחות של עבירות מין בחברה נמצאת בעלייה מתמדת, ולמרבה הצער העלייה הזו לא פוסחת גם על הצבא. השהות של גברים ונשים יחד באותו מקום לא פעם מובילה למקרים קשים, ויעידו על כך מספר עבירות המין הרבות שיש בצבא. אישום בעבירת מין בתוך הצבא הוא חמור ביותר ועלול להוביל לעונש מאסר ממושך.

 

איך מתמודדים עם חקירת מצ"ח

כאמור, חקירת מצ"ח שונה מאשר חקירת משטרה רגילה, מה שאומר שעורך דין רגיל שאיתו הייתם מתייעצים לפני חקירת משטרה הוא לא בהכרח מי שיעזור לכם להתמודד עם חקירת מצ"ח. כדי שתעברו את החקירה בשלום עליכם לקבל שירות של עורך דין צבאי. מדובר על עורך דין אזרחי עם התמחות מיוחדת בדין הפלילי הצבאי, והוא זה שיוכל לעזור לכם לצאת בשלום מהחקירה.

 

לסיכום

מצ"ח היא הגוף שאחראי על חקירות בתוך הצבא. המקרים הנפוצים של חקירות מצ"ח הם בגין עבירות מין, עבירות תנועה או עבירות סמים. כדי להתמודד עם חקירת מצ"ח חשוב לקבל ייעוץ של עורך דין שמומחה בתחום המשפט הצבאי, כיון שישנם הבדלים בין הערכאות האזרחיות לאלו הצבאיות.

מִשׁטָרָה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

מהם היסודות להוכחת לשון הרע

לשון הרע היא עוולה אזרחית שעלולה לגרום לנזקים כבדים למוניטין ולשם הטוב של אדם או גוף. עם זאת, על מנת להוכיח את קיומה של לשון הרע, יש צורך בהתקיימות מספר יסודות מרכזיים שנקבעו בפסיקה ובחקיקה. המאמר הנוכחי יסקור את היסודות החיוניים להוכחת לשון הרע ויספק הדרכה משפטית לגבי הליך ההוכחה.   פרסום דבר לשון הרע לשון הרע מוגדרת כפרסום דבר שהוא משמיץ, מבזה או פוגע באדם או בגוף מסוים. היסוד הראשון להוכחת לשון הרע הוא קיומו של פרסום כזה. פרסום יכול להיות בכתב, בעל פה או באמצעים אחרים כגון תמונות או סרטונים.   כוונה לפגוע היסוד השני להוכחת לשון הרע הוא קיומה של כוונה לפגוע במושא הדברים. כלומר, יש להוכיח כי הפרסום נעשה במכוון ובמטרה לפגוע בשמו הטוב של האדם או הגוף המסוים. עובדתיות וצידוק לגיטימי על מנת להוכיח לשון הרע, יש להראות כי הדברים שפורסמו אינם עובדתיים וכי לא היה צידוק לגיטימי לפרסומם.

יש לך שאלה משפטית? תכיר את SEO Doctor!

בחיי היום-יום, כולנו נתקלים בשאלות וסוגיות משפטיות שונות: האם אני רשאי להחזיר מוצר שקניתי? מהן זכויותיי כאשר שכן שלי אינו משלם דמי ועד הבית? ועוד.