לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

מה ההבדל בין מכתב פיטורים למכתב הפסקת עבודה?

מכתב פיטורים ומכתב הפסקת עבודה הם השלבים הסופיים של תהליך הפסקת עבודה. ההבדל ביניהם תלוי בנוסח ולא בכותרת המכתב. המשמעות המרכזית היא מי יזם את סיום העבודה –  העובד, או המעסיק. להבדל הזה חשיבות גבוהה להמשך דרכו של העובד, ועל כן יש חשיבות גובהה גם לניסוח נכון של המכתב.

 

תהליך פיטורים או סיום עבודה

תהליך פיטורים הוא תהליך קשה ומורכב, שמתחיל עם זימון לשימוע לפני פיטורים. זהו המכתב הראשון שמקבל עובד לפני פיטורים. הזימון לשימוע והשימוע עצמו צריכים להיערך זמן מספיק לפני הפיטורים עצמם. במהלך השימוע העובד יכול לשטוח את טיעוניו כנגד הפיטורים עצמם, או לטעון שהפיטורים נעשים שלא כדין. בסוף התהליך מקבל העובד מכתב פיטורים או מכתב הפסקת עבודה. ההבדל בין מכתב פיטורים למכתב הפסקת עבודה נעוץ בניסוח לפיו ניתן להבין מי הוא יוזם הפסקת העבודה.

מכתב סיום

 

מכתב הפסקת עבודה

מכתב הפסקת עבודה הוא מכתב שמקבל כל עובד שמסיים את עבודתו. לרוב הוא ניתן למי שהתפטר מיוזמתו. בניגוד למכתב פיטורים, אי אפשר לקבל פיצויי פיטורים ודמי אבטלה בעזרת מכתב הפסקת עבודה. זהו מכתב פשוט שמטרתו לסיים באופן סופי את היחסים בין העובד למעביד.

 

מכתב פיטורים

מכתב פיטורים הוא מכתב שמקבל עובד לאחר שעבר את כל תהליך הפיטורים הכולל שימוע, והמעסיק מיוזמתו ובהחלטתו החליט לפטר אותו. המכתב הזה מציין בפירוש שסיום העבודה הוא תוצאה של פיטורים מיוזמתו של המעסיק. החשיבות למכתב זה היא האפשרות לקבל דמי אבטלה ופיצויי פיטורים מכוחו.

 

חשיבות הניסוח

אם אתם עומדים לסיים את עבודתכם בעקבות פיטורים, עליכם לשים לב לנוסח המכתב אותו אתם מקבלים, ולעמוד על כך שהנוסח יכלול הצהרה מפורשת שסיום העבודה נעשה מיוזמתו של המעסיק. פעמים רבות עובדים שפוטרו מקבלים מכתב הפסקת עבודה ומסתפקים בזה, ולאחר מכן מתקשים לקבל את זכויותיהם כיוון שהניסוח במכתב לא עונה על דרישות החוק.

תהליך פיטורים

 

מה צריך להיות בנוסח מכתב הפיטורים?

בהתאם לחוק, מכתב פיטורים חייב לכלול שני פרטים עיקריים: תאריך הוצאת המכתב ותאריך כניסת הפיטורים לתוקף. כמו כן, אם המעסיק מחליט לוותר על נוכחות העובד במקום העבודה עד מועד הפיטורים בפועל, יש לציין זאת במפורש במכתב. בנוסף, נהוג לציין אם נערך שימוע לעובד לפני קבלת ההחלטה על פיטוריו, ולעיתים אף מציינים את הסיבות לפיטורים, במיוחד כאשר מדובר בסיבות ארגוניות שאינן קשורות לכישורי העובד, כמו קיצוצים או סגירת העסק. בסיום המכתב מקובל להודות לעובד על תרומתו ולאחל לו הצלחה בהמשך דרכו.

 

סיכום

סיום עבודה הוא תהליך קשה ומורכב, וכאשר מדובר בפיטורים הוא עלול להיות מערער נפשית וקשה עוד יותר. למרות הקושי בתהליך, יש חשיבות גבוהה מאוד לשים לב לכל שלביו, החל מכך שהשימוע וההתנהלות של המעסיק עומדים בדרישות החוק, וכלה במכתב הסופי ובנוסח שלו. נוסח נכון יחסוך הרבה כאב ראש ויאפשר קבלת פיצויים ודמי אבטלה בקלות, בעוד שנוסח לא נכון יכול לסבך את כל התהליך ולהוסיף מכשול לתקופה קשה ממילא.

סיום עבודה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

מהם היסודות להוכחת לשון הרע

לשון הרע היא עוולה אזרחית שעלולה לגרום לנזקים כבדים למוניטין ולשם הטוב של אדם או גוף. עם זאת, על מנת להוכיח את קיומה של לשון הרע, יש צורך בהתקיימות מספר יסודות מרכזיים שנקבעו בפסיקה ובחקיקה. המאמר הנוכחי יסקור את היסודות החיוניים להוכחת לשון הרע ויספק הדרכה משפטית לגבי הליך ההוכחה.   פרסום דבר לשון הרע לשון הרע מוגדרת כפרסום דבר שהוא משמיץ, מבזה או פוגע באדם או בגוף מסוים. היסוד הראשון להוכחת לשון הרע הוא קיומו של פרסום כזה. פרסום יכול להיות בכתב, בעל פה או באמצעים אחרים כגון תמונות או סרטונים.   כוונה לפגוע היסוד השני להוכחת לשון הרע הוא קיומה של כוונה לפגוע במושא הדברים. כלומר, יש להוכיח כי הפרסום נעשה במכוון ובמטרה לפגוע בשמו הטוב של האדם או הגוף המסוים. עובדתיות וצידוק לגיטימי על מנת להוכיח לשון הרע, יש להראות כי הדברים שפורסמו אינם עובדתיים וכי לא היה צידוק לגיטימי לפרסומם.

יש לך שאלה משפטית? תכיר את SEO Doctor!

בחיי היום-יום, כולנו נתקלים בשאלות וסוגיות משפטיות שונות: האם אני רשאי להחזיר מוצר שקניתי? מהן זכויותיי כאשר שכן שלי אינו משלם דמי ועד הבית? ועוד.

3 מקרים שבהם כדאי לפנות לעו"ד צבאי

ישנם מצבים ספציפיים שבהם המומחיות של עורך דין צבאי הופכת לא רק למועילה, אלא גם למכרעת. הנה שלושה מקרים בולטים בשל מורכבותם וההשפעה המשמעותית שיכולה