לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

תביעות קטנות בפשטות: כיצד להכין ולהציג את התיק שלך ביעילות

תביעות קטנות הן הליך משפטי פשוט יחסית, המיועד ליישוב סכסוכים כספיים בסכום של עד 36,400 ש"ח. הליך זה מתנהל בבית משפט השלום, והוא יחסית מהיר וזול. אם אתם עומדים להגיש תביעה קטנה, חשוב להכין את התיק שלכם בקפידה, על מנת להגדיל את סיכוייכם לזכות. המאמר יפרט כיצד להכין ולהציג את התיק שלכם ביעילות.

 

כיצד להכין את התיק שלכם לתביעה קטנה?

השלב הראשון בתהליך של תביעות קטנות הוא הכנת התיק שלכם. בראש ובראשונה יש לאסוף את הראיות התומכות בתביעתכם. ראיות אלו יכולות להיות מסמכים, תמונות, עדויות ראייה או עדויות מומחה. חשוב לאסוף את כל הראיות הרלוונטיות לתביעתכם, ולהכינן בצורה מסודרת. עליכם לדאוג לכך שהראיות יהיו ברורות, קריאות וניתנות להבנה.

עורך דין לתביעות קטנות

ניסוח כתב תביעה

בנוסף לאיסוף הראיות, עליכם לנסח כתב תביעה. כתב התביעה הוא מסמך משפטי המפרט את טענותיכם נגד הנתבע. בכתב התביעה עליכם לציין את סכום התביעה, את העובדות והנסיבות שהובילו להגשת התביעה ואת הראיות התומכות בטענותיכם.

 

כיצד תכתבו כתב תביעה יעיל?

ראשית, כתב התביעה צריך להיות קצר וקולע. עליכם לנסח את כתב התביעה בשפה ברורה ופשוטה. שנית, עליכם לפרט את העובדות והנסיבות שהובילו להגשת התביעה בצורה מדויקת ומפורטת. בנוסף, עליכם לציין את הראיות התומכות בטענותיכם בצורה ברורה ומובנת.

 

כיצד להציג את התיק שלכם בבית המשפט?

ביום הדיון בבית המשפט עליכם להציג את התיק שלכם בפני השופט. במהלך הדיון, עליכם לספר לשופט את טענותיכם ולהציג בפניו את הראיות התומכות בטענותיכם. על מנת שהצגת התיק תהיה יעילה מומלץ להיות קצרים ועוקבים.

השתמשו בשפה ברורה ופשוטה, היו חדורי מטרה, היו אסרטיביים, אך לא תוקפניים. בנוסף להצגת התיק שלכם, עליכם להיות מוכנים לענות על שאלות השופט. השופט עשוי לשאול אתכם שאלות על טענותיכם, על הראיות התומכות בטענותיכם או על כל נושא אחר הקשור לתיק.

 

כיצד תערכו לשאלות השופט?

עוד לפני הדיון בבית המשפט צריך להתכונן לשאלות השופט. לפיכך, בשלב הראשון חזרו על הטענות שלכם לפני הדיון. בשלב השני רשמו את השאלות שאתם חושבים שהשופט עשוי לשאול אתכם. לבסוף, הכינו תשובות קצרות ומדויקות לשאלות אלו.

 

האם ניתן להסתייע בעורך דין?

ברוב המקרים אין בבית משפט לתביעות קטנות ייצוג של עורך דין, אלא במקרים נדירים. הסיבה היא מניפולציות משפטיות. כלומר, הסיוע של עורך דין יכול להטות את גורל התיק. על אף זאת, כאשר מדובר בתביעה של חברה, האדם התובע לא יהיה עורך דין, אך יהיה לו ידע משפטי.

לסיכום, תביעות קטנות יכולות להיות הליך יעיל ופשוט יחסית לפתרון סכסוכים כספיים. יחד עם זאת, חשוב להכין את התיק שלכם בקפידה ובמקצועיות, על מנת להגדיל את סיכוייכם לזכות בבית המשפט.

תביעות קטנות בפשטות

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא